Jak działa waporyzator?

We współczesnym świecie istnieje wiele rodzai waporyzatorów. Ogólnie rzecz ujmując powiedzieć można, że są to urządzenia które podgrzewa odpowiednie zioła do temperatury, w której odparowują z nich substancje aktywne. Warto jednak dodać, że w przypadku waporyzatorów nigdy nie dochodzi do zapłonu.

Odpowiednia temperatura waporyzacji

vaporyzatorAby waporyzator działał zgodnie ze swoim przeznaczeniem niezwykle istotne jest zachowanie w nim odpowiedniej temperatury. Efekt waporyzacji zachodzi bowiem w temperaturze nie przekraczającej 230 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że proces spalania zaczyna się w momencie osiągnięcia temperatury na poziomie 235 stopni Celsjusza. A spalanie w przypadku waporyzacji jest działaniem wielce niepożądanym, które absolutnie nie powinno mieć miejsca. Wiadomo już, że zbyt wysoka temperatura nie przyniesie oczekiwanych efektów. To samo odnosi się do temperatury zbyt niskiej, aby mógł zajść proces waporyzacji. Jeżeli temperatura nie osiągnie odpowiedniego poziomu, nie będzie możliwe osiągnięcie na odpowiednim poziomie ekstraktacji substancji aktywnych z waporyzowanych ziół. Tak naprawdę dolny pułap temperaturowy uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju podlegających waporyzacji ziół. W przypadku niektórych z nich dzięki niskim temperaturom waporyzacji osiągnąć można bogate doznania smakowe oraz gładki, delikatny a przy tym znacznie mniej widoczny vapor, co dla wielu będzie znacznie lepsze niż w przypadku klasycznych efektów jakie daje waporyzator. Warto również dodać, że niższe temperatury doskonale sprawdzą się w przypadku inhalacji z przeznaczeniem czysto medycznym.

Sposoby podgrzewania ziół

Tak naprawdę w przypadku urządzeń takich jak vaporizery zioła mogą być podgrzewane na trzy sposoby – kondukcyjnie, konwekcyjnie oraz hybrydowo. Podgrzewanie kondukcyjne polega na bezpośrednim kontakcie suszu znajdującego się w waporyzatorze z podgrzewaną powierzchnią. Natomiast w przypadku konwekcyjnego podgrzewania susz przepuszczany jest w miejsce docelowe przy wykorzystaniu strumienia gorącego powietrza. Podgrzewanie hybrydowe łączy w sobie ogrzewanie suszu oraz kontakt z komorą rozgrzaną do odpowiedniej temperatury. W przypadku tej metody susz ogrzewany jest niemal wyłącznie strumieniem gorącego powietrza.